Siltuma atgūšana

Siltuma atsgušana skrūves kompresoros

Lai saprastu siltuma rekuperācijas fiziku, nepieciešams noskaidrot, no kurienes, kā un kādā daudzumā kompresoros rodas tas siltums, kuru nepieciešams utilizēt. Kompresora darbības laikā siltums no tā darbības tiek nodots eļļai, kas gala rezultātā ir galvenais siltuma avots. Galvenais uzdevums ir atņemt no eļļas šo siltumu un utilizēt to. Eļļas dzesēšana kompresoros tiek īstenota divos veidos: ar gaisa un ūdens palīdzību. Tādēļ pastāv kompresori ar gaisa un ūdens dzesēšanu.

Kā dzesētājs kompresoros ar gaisa dzesēšanu tiek izmantots gaiss, kas atdzesē eļļu ar kombinēta siltummaiņa un ventilatora palīdzību. Kompresoros ar ūdens dzesēšanu kā dzesēšanas šķidrums tiek izmantots ūdens. parasti ūdens dzesēšana tiek izmantota kompresoriem ar lielu jaudu (no 110 kW) vai smagos darba apstākļos.

Siltumatdeve, % Kompresors ar gaisa dzesēšanu Kompresors ar ūdens dzesēšanu
eļļas dzesētājs 72 76
gaisa dzesētājs 13 12
el.dzinējs 9 9
starojums 2 3
saspiests gaiss 4 uz 5-10°С zemāk ieplūdes gaisa temperatūras

Ņemot vērā, ka liela daļa siltuma skrūves kompresoros tiek nodota eļļai (vairāk par 80% no kompresora jaudas), tad šāda siltuma utilizācija radīs reālu ieguvumu uzņēmumam, kas ar to nodarbosies.

Siltuma enerģija, kuru saražo dzinējs un dzesētāji, var tikt izmantota apkurei.

Vienkāršāka un efektīvāka kompresora siltuma rekuperācijas iespēja ir tieša sasildītā dzesēšanas gaisa izmantošana, tādējādi siltais gaiss pa gaisa kanāliem tiek novadīts noliktavu un ražošanas telpu apsildei. Ja siltums nav nepieciešams, siltā apstrādātā gaisa plūsma tiek novirzīta uz āru caur aizbīdni vai žalūziju. Žalūzijas, kas tiek darbinātas ar termostata palīdzību, ļauj precīzi dozēt gaisu pastāvīgas temperatūras uzturēšanai. Protams, ka silto gaisu drīkst izmantot arī citiem mērķiem, piemēram, kaltēšanai, kā siltuma aizsegu (uz vārtiem) vai sākotnējas krāsns uzpildei. Ļoti bieži iztērētie līdzekļi atmaksājas jau viena gada laikā.

rekuperacija_ru

Siltums, kuru izdala skrūves kompresors, var papildināt apkures aprīkojumu. Šādam nolūkam ekonomiskākais risinājums ir plāksnes tipa siltummaiņa izmantošana. Tas tiek pieslēgts pie kompresora dzesēšanas šķidruma cirkulācijas kontūra, siltums no uzsildītā dzesēšanas šķidruma tiek novadīts uz ūdeni. Atkarībā no turpmākās karstā ūdens izmantošanas- apkurei, dušām vai ražošanas – tehniskajiem procesiem, tiek izmantoti plāksnes tipa vai drošie siltummaiņi. Tādā veidā bez papildu elektroenerģijas izmaksām var izmantot 70-80% instalētās kompresora jaudas kā siltuma enerģiju. Šāds siltuma rekuperācijas variants iespējams arī ar skrūves kompresoriem ar ūdens dzesēšanu.

Siltuma rekuperācija – tā ir iespēja paaugstināt pneimoiekārtas ekonomiju, vienlaicīgi samazinot ietekmi uz apkārtējo vidi pat tad, ja ekspluatācijā ir tikai viens skrūves kompresors. Piemēram, kompresors ESM30 ar 30 kW jaudu, ņemot vērā 4000 darba stundas, pateicoties siltuma rekuperācijai spēj saekonomēt līdz 15440 eiro (atkarībā no ūdens temperatūras pie ieejas un izejas, kompresora darbības, elektroenerģijas maksas). Bez tam, vērā ņemami samazinās CO2 izmešu daudzums (par 62 tonnām mazāk).

hot-water

Comments are closed